Diabetycy – korzyści płynące z treningu

TRENING DIABETYKA

Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych i dotyczy stężenia cukru we krwi, która jest konsekwencją działania lub wydzielania insuliny. Zaawansowany poziom może wpływać na czynność różnych narządów, np. oczu, nerek, układu nerwowego, serca i naczyń krwionośnych.

Wysiłek fizyczny pełni ważną rolę w procesie leczenia cukrzycy i innych chorób wpływających na gospodarkę cukrową. Wraz z odpowiednim sposobem odżywiania się, utrzymania prawidłowego składu ciała, ograniczeniu lub wyeliminowaniu używek wprowadza niebagatelne pozytywne rezultaty.

W celu najlepszych korzyści trening fizyczny (siłowy ) oraz aktywność ruchowa powinny być uprawiane każdego dnia. Pamiętajmy, że spacer, jazda na rowerze, prace w ogrodzie czy sex z partnerem to również forma aktywności, która ma świetny wpływ na cały organizm.

Trening, który będzie w wypadku diabetyka bezpieczny to ten, który będzie notowany parametrami, takimi jak oznaczenie poziomu glikemii przed wysiłkiem, w trakcie i po zakończonej sesji. Warto również pamiętać, że organizm rzuca nam różne wskazówki i warto ich słuchać, jeśli tracimy drastycznie energię to należy zaprzestać wysiłku, ponieważ może dość wówczas do hipoglikemii.

Wysiłek fizyczny będzie korzystny dla diabetyków ze względu na:

– Zwiększenie wrażliwości komórki na insulinę

– Poprawę transportu glukozy

– Zmniejszenie masy ciała (cukrzyca typ II)

– Poprawę wrażliwości tkanek obwodowych na insulinę

– Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II nawet o 60%

Podsumowując, aktywność fizyczna wpływa korzystnie zarówno na poprawę parametrów leczenia ale również komfort życia osób z tą chorobą. Dodatkowo u osób zdrowych lub z insulinoopornością przeciwdziała dalszemu rozwojowi choroby.

MAKE CHANGE

Artykuł w oparciu o dział z książki:

Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego – Jan Górski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *