Buty – jakie wybrać do treningu?

Buty do treningu – bardzo istotny element

Dzisiejszym tematem jest dość ciekawy temat, należący do częstych dylematów ludzi trenujących na siłowni.

Jak to z butami sprawy się mają ? Bierzemy się za to.

Pewnego razu robiąc ćwiczenie na jednej nodze, które wymagało ode mnie dość dużo kontroli i równowagi zauważyłem, że mając na nodze buty po prostu chwiałem się jak chorągiewka na wietrze. Zdejmując buty moja pozycja diametralnie zmieniła się na lepsze. Zatem jak to się dzieje ?

Im stopa ma krótszą odległość od podłoża, tym więcej kontroli jesteśmy w stanie uzyskać. But posiada podeszwę, jeśli chcemy wykonać jakiś ruch stopą, przekazujemy i odbieramy energię z podłoża przez pośrednika, czyli wyżej wymienioną część buta. Ruchy, które wykonujemy stopą podczas próby utrzymania równowagi są bardzo szybkie, ponieważ różne pozycje wymagają jej różnego ustawienia, dlatego precyzja przekazania ich na podłogę musi być niezachwiana, abyśmy osiągali zamierzony rezultat.

Jakie buty do treningu wybrać?

Do ćwiczeń na siłowni polecam swoim gościom treningowym np. trampki, które posiadają twardą podeszwę o niezbyt dużej wysokości. Podeszwa w trampkach jest gumowa, przez co ryzyko poślizgu maleje. Buty z przeznaczeniem do treningu cross fit są również dobrym rozwiązaniem, gdyż posiadają cechy podobne do zwykłego trampka.

Wykonywanie ćwiczeń boso

Najlepiej poczujemy swoją stopę stąpając po podłożu bez pośrednika w postaci podeszwy, dlatego zachęcam, aby przynajmniej wzorce ruchowe wykonywane na stojąco robić po prostu boso ( jeśli ćwiczenie nie wymaga od nas specjalistycznego obuwia, tak jak dwubój olimpijski lub gdy nic nie zagraża naszym stopom, na przykład mocne stukanie stopami o skrzynię).

Podsumowując, jeśli nie mamy przed niczym obaw, trenujemy boso. Jeśli ćwiczenia nie wymagają od Nas specjalnego obuwia, ćwiczymy boso. W momencie, gdzie ćwiczenie może być zagrożeniem dla stopy, wybieramy wersję w butach. Jeśli nie chcesz ćwiczyć bez butów, załóż trampki lub buty z przeznaczeniem do cross fit.

MAKE CHANGE

Zdjęcie zapożyczone od:

Fitanu.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *